Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Click here for details
Teaching Staff

 Principal

            Dr. Ujjwal Sharma- M.A. (Eng.), M.Phil., Ph.D.

  1. English

i)                    Dr. SuruchiKalraChoudhary- M.A, M.Phil., Ph.D

ii)                Ms. Jyoti- M.A.

iii)                Ms. Renu- M.A.

iv)                  Ms. Reena - M.A.

  1. Hindi

i)                    Dr. Rita- B.A Hons., M.A., M.Phil., Ph.D.

ii)                  Ms. Nidhi- M.A, NET

iii)                Dr. Sarika- MA, M.Ed, M.Phil, Ph.D

  1. Sanskrit

i)                  DR.. Swati Gera -M.A, M.Phil, PhD            

  1. Economics

i)                    Ms. Manju Jain - M.A, B.Ed., M.Phil.

  1. History

i)                    Ms. Nandini - M.A., M.Phil.

  1. Political Science

i)                    Ms. Pinki- M.A., M.Phil., NET

  1. Sociology

i)                    Ms. Priya- M.A., NET

ii)                  Ms. Priyanka- M.A.

iii)                Ms. Meenu Sharma � M.A.

  1. Music

i)                    Ms. Ankita- M.A.,

ii)                  Sh. Geeta Ram (Tabla Player)

 

  1.   Home Science

i)                    Ms. SumanGhkhar - M.Sc., M.Ed.

ii)                  Ms. Ritu Dua - M.Sc., M. Ed.,NET

iii)                Ms. Pooja -M. Sc NET

iv)                Ms. Shivani- M Sc

v)                Smt. Lakshmi Devi (Lab Attendant).

10.          Physical Education

i)                    Dr.  Sharda Sharma - M.P.Ed. (Gold Medalist), Ph.D.

11.    Mathematics

i)                    Ms. AnupamaGarg - M.A., M.Phil. (Gold Medalist)

ii)                  Ms. Rimpi Kohli - B.A. (Hons.) (Gold Medalist) M.A., M.Phil.

iii)                Ms. Priyanka- M.A., B.Ed.

  1. Commerce

i)                    Ms. Seema Gupta - M.Com, SET.

ii)                  Ms. Sharda Gupta- M.Com., M.Phil.

iii)                Ms. UrvashiAggarwal- M.Com., M.Phil.

iv)                Ms. NarinderKaur- M.Com., NET

V)         Ms Madhuri- M.Com

  1. Physics

i)                    Ms. Monika Khurana - M.Sc., M.Phil.

ii)                  Ms. Veenu Goyal - M.Sc. (Hons.), M.Phil.

iii)                Sh. Mahi Pal Singh Pundir (Lab Attendant).

  1. Chemistry

i)                  Dr. Geeta Sharma - M.Sc(Hons.)., M.Phil., Ph.D.

ii)                Sh. SohanLal Sharma (Lab Attendant).

  1. Zoology

i)                    Ms. Jyoti   M.Sc.

ii)                  Sh. Satpal Ansal (Lab Attendant).

  1. Botany

i)                    Dr. RajniKapoor � M.Sc., Ph.D.

ii)                  Ms Shiba- M. Sc

iii)                Sh. Rajesh Sharma (Lab Attendant)

  1. Computer Science & Application

i)                    Ms. Sonia Sharma - M.Sc. (S/W), MCA, M.Phil.

ii)                  Ms. Garima Gupta - MCA, M.Phil.

iii)                Ms. PoojaDhawan - MCA, M.Phil.

iv)                Ms. Sheetal - M.Sc.(S/W)

v)                Ms. MeenuNagpal - MCA

vi)                Ms. Swati Verma-M Sc

vii)           Ms.Aarti-M Sc 

viii)            Ms. -Tanu-M Sc

ix)             Ms. -Leena-M Sc

  x)              Sh. Satish Kumar (Lab Technician)

xI)                  Sh. Gulshan Kumar (Lab Attendent)

 

  1. Library Staff

i)                    Ms. Chitra Sharma � M.Lib., M.Phil.

ii)                  Ms. Neelam (Restorer)

iii)                Ms. Deepshikha (Lib. Attendent)

  1. Yoga and Naturopathy

i)                    Dr Sharda Sharma - Coordinator

 

  1. Cosmetology

i)                    Ms. Suman Ghkhar - Coordinator

ii)                  Ms Yojna